Poznejte Plzeň

Plzeň

Město historické, město s tradicí. Město kultury a umění. Město sportu. Město výzkumu a vývoje. Město univerzitní. Město, které dalo jméno pivu Pilsner Urquell. Město, kde se zrodila značka Škoda. Město, kde se dobře žije. Evropské hlavní město kultury 2015.


Královské město Plzeň bylo založeno v roce 1295 králem Václavem II. na soutoku čtyř řek: Radbuzy, Mže, Úhlavy a Úslavy. Město užívalo různých výsad, které mu udělovali králové, císařové i sám papež. To posilovalo místní hrdost a nezávislost, rozvíjela se řemesla i obchod. Na tuto tradici později navázaly věhlasné podniky jako je Škoda či pivovar Plzeňský Prazdroj.

Průmyslová tradice města přispěla i k jeho ekonomické síle a konec 19. a začátek 20. století lze považovat za zlatou éru Plzně, kdy byly vybudovány velká synagoga, divadlo, Měšťanská beseda, řada školních budov… Město žilo kulturou, Plzeňané bohatli a dbali na vkus a krásu kolem sebe. Unikátem této doby jsou interiéry Adolfa Loose, který na přelomu 20. a 30. let v Plzni často pobýval, a právě zde našel kultivované klienty. Ne náhodou také z Plzně pocházejí umělci světových jmen jako Ladislav Sutnar, Jiří Trnka, Josef Skupa a řada dalších.

Druhá světová válka a následná léta komunismu rozvoj Plzně zbrzdily a město se politickým rozdělením Evropy ocitlo na hranici železné opony. Plzeňané ale i přes perzekuci nikdy nezapomněli na osvobození svého města v roce 1945 americkou armádou a v roce 1953 se dokonce neváhali vzepřít proti komunistické měnové reformě. Po pádu komunismu v roce 1989 se opět hrdě vrátili ke svým tradicím a Plzeň navázala na svou úspěšnou historii.

Dnešní Plzeň má rozlohu téměř 140 km2 a žije zde více než 168 tisíc lidí. Je sídlem biskupství a univerzity. Na průmyslovou tradici města navazují podniky jako Škoda Transportation a.s., Doosan Škoda Power s.r.o a řada nových podniků se zaměřením na energetiku a dopravní systémy, město se také stává významným centrem výzkumu a vývoje. Plzeň se pyšní Techmania Science Centrem, které přispívá k popularizaci vědy a techniky u široké veřejnosti. Velkou tradici mají v Plzni značky jako Plzeňský Prazdroj, Bohemia Sekt či Stock. Podmínky pro rozvoj podnikání tvoří i dostatek kvalifikovaných pracovníků, často absolventů Západočeské univerzity v Plzni, kde ročně studuje více než 17 tisíc studentů. V Plzni též působí Lékařská fakulta Univerzity Karlovy, které zde otevřela moderní biomedicínské centrum.

Ve sportovním světě jméno Plzně proslavili i FC Viktoria Plzeň a HC Škoda Plzeň, Kateřina Emmons, David Křížek a řada dalších úspěšných sportovců. Milovníci kultury do Plzně míří za bohatým spektrem festivalů, do muzeí, klubů, divadel, galerií. K odpočinku a poznávání zve Zoologická a botanická zahrada města Plzně.  Plzeňský pivovar patří mezi nejnavštěvovanější turistické cíle České republiky a šíří dál slávu města, jehož jméno je ukryto v názvu světoznámého piva Pilsner Urquell. Okolí města nabízí krásnou přírodu a vyzývá k objevování památek, připomínajících nejen slavnou dobu baroka a působení Jana Blažeje Santiniho.

Buďte u toho a nahlédněte, co pro vás malý plzeňský ráj chystá.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.